RACE DATE: JULY 23, 2017
Days Hours Minutes Seconds
2017 Schedule Highlights
Friday, July 21, 2017
2:00 pm Expo Opens; and Race Packet Pickup Begins
2:00 pm Race Briefing I
4:00 pm Race Briefing II
6:00 pm Race Briefing III
7:00 pm Expo Closes
Saturday, July 22, 2017
9:00 am Expo Opens; and Race Packet Pickup Begins
9:00 am Race Briefing I
10:00 am TTF Gold Member Event
11:00 am Race Briefing II
12:00 pm Mandatory and Only Race Briefing for the Triathlon Ontario Cup Series Races
12:00 pm Swim Course
Familiarization Starts
2:30 pm Race Briefing III
4:00 pm Race Briefing IV
4:30 pm Expo Closes
Sunday, July 23, 2017
5:30 am Transition Opens for Olympic Distance Race
6:50 am RACE - Olympic Distance Race Starts
8:00 am Transition Opens for Sprint Distance Races
9:20 am RACE - Triathlon Ontario Cup Series Races‎ Start
9:25 am RACE - Age Group Draft Legal Sprint Race Starts
9:30 am RACE - Sprint Distance Race Starts
View full schedule

2017 TTF Overall Race Winners

Olympic Distance

Female Male
  • First Place: Kelley Tessier
  • Second Place: Heather Low
  • Third Place: Lynda Gingras
  • First Place: Chris Van De Water
  • Second Place: Adam Dotator
  • Third Place: Andrew Bolton

Olympic Distance, Elite Age Group

Female Male
  • First Place: Nina Sieh
  • Second Place: Brook Noble
  • Third Place: NA
  • First Place: Kirk Hopkins
  • Second Place: Itamar Zilberman
  • Third Place: Scott Gervais

Sprint Distance

Female Male
  • First Place: Michelle Foy
  • Second Place: Sayaka Tiessen
  • Third Place: Carol Swift
  • First Place: Lee Rantala
  • Second Place: John Pulford
  • Third Place: Stevie Blankenship

Sprint Distance, Draft Legal

Female Male
  • First Place: Erin Laughlin
  • Second Place: Joanna Jackson
  • Third Place: Liz Capicik
  • First Place: Andrew Taylor
  • Second Place: Mike Greenberg
  • Third Place: Peter Newhook

Sprint Distance, Elite Age Group

Male
  • First Place: Mathieu Gauthier
  • Second Place: Christopher Howe
  • Third Place: NA

Triathlon Ontario Cup Series, Juniors

Female Male
  • First Place: Cassandra Dalbec
  • Second Place: Ella Kubas
  • Third Place: Kaitlyn Jones
  • First Place: Liam Donnelly
  • Second Place: Antoine Poirier
  • Third Place: Justin De Jong

Triathlon Ontario Cup Series, Elite / U23

Female Male
  • First Place: Samantha Klus
  • Second Place: Danae Morris
  • Third Place: Madeleine Kennedy
  • First Place: Michael Lori
  • Second Place: Taylor Forbes
  • Third Place: Myles Zagar
Thanks to our corporate sponsors
 
Thanks to our community partners
 
Thanks to our media partners
Thanks to Ontario Place and
the City of Toronto